This media is not supported in your browser
«Այսօր իմ վերածնված Մհերին տուն եմ տանում»․ 44–օրյա պատերազմում անմահացած Մհեր Գրիգորյանի ընտանիքը որդի է ունեցել՝ փոքր Մհերին։
Թել Ավիվի բնակիչները Գազայի հատվածի հետ լարվածության ֆոնին սկսել են դատարկել մթերային խանութները։
Հացը, կաթը, ձուն և ձավարեղենն աստիճանաբար անհետանում են դարակներից։
Տեսանյութը` ՌԻԱ Նովոստիի
❗️Ռուս խաղաղապահները ևս երկու դիտակետ են փակել ԼՂ Մարտունու և Մարտակերտի շրջաններում և ապահովել Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի համատեղ խմբի աշխատանքը Շուշիի շրջանում գազի մատակարարումը վերականգնելու ուղղությամբ, տեղեկանում ենք ՌԴ ՊՆ-ի տեղեկագրից։
104 արցախցի մեկ հարկի տակ. ինչպես են ապրում բռնի տեղահանվածները Արտաշատի մարզադպրոցում
Ավելի քան մեկ շաբաթ է` Արտաշատ քաղաքի կենտրոնում գործող մարզադպրոցի դահլիճի գործառույթը լիովին փոխվել է։ Դահլիճում սպորտային պարագաների փոխարեն մահճակալներ են դրված, հանդերձարանն էլ վերակահավորվել ու սանհանգույց է դարձել։
Բռնի տեղահանված արցախցիներից շատերը հիմնական կացարան դեռ չեն գտել։ Որպեսզի նրանք անօթևան չմնան, համայնքապետարաններն ու ՀԿ–ները համատեղ բացել են ժամանակավոր կացարաններ։
Արտաշատում այդպիսի 10 կացարան կա, որտեղ 389 անձ է բնակվում։
ՀՀ ԱԳՆ–ն ցավակցել է Աֆղանստանի ժողովրդին ավերիչ երկրաշարժի համար
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունն իր խորին ցավակցությունն է հայտնել Աֆղանստանի ժողովրդին, որը տուժել է երկրի արևմտյան նահանգներում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով: ՀՀ ԱԳՆ–ն այս հաղորդագրությունը հրապարակել է X–ի միկրոբլոգում։
«Մենք հույս ունենք, որ տուժածների ընտանիքներն ու հարազատները ուժ կունենան հաղթահարելու բնական աղետի պատճառած ողբերգությունը»,– նշված է հաղորդագրության մեջ:
📌 հոկտեմբերի 7-ին Աֆղանստանի արևմուտքում 6,4 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է տեղի ունեցել: Զոհերի թիվը գերազանցել է 2 հազարը, ավելի քան 9 հազարը վիրավորվել են։
Չեմ տաքանում, Ղարաբաղիս տաքությունն եմ ուզում. Ասկերանից բռնագաղթած ընտանիքի պատմությունը
Արցախցիները 9 ամիս համբերությամբ դիմացան դաժան շրջափակմանը, որովհետև գիտեին, թե ինչի համար են դա անում՝ հանուն հայրենի հողում, սեփական տանն ապրելու։ Sputnik Արմենիան շարունակում է պատմել Վանաձորում ժամանակավոր կացարան գտած ընտանիքների մասին։
Արցախից բերված ամենաթանկ իրերից մեկը հեռախոսն է․ պատշգամբի փոքրիկ աթոռին նստած 33-ամյա Լիլիթը շարունակ թերթում է արդեն հիշողություն դարձած արցախյան կյանքի լուսանկարները։ Ցույց է տալիս, թե ինչպես էին սիսեռից սուրճ ստանում, սոդայով՝ լվացքի փոշի, կովերի ուտելու համար օգտագործվող քարաղից՝ աղ, ինչպես երկու երեխաների ծննդյան օրերի տորթերին ձմերուկն էր փոխարինել, բայց օրն էլի տոնական էր անցել՝ հյուրերով, երգ ու պարով։
Իսրայելի Nature Party փառատոնի տարածքում, որը հարձակման է ենթարկվել ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների կողմից, տասնյակ մահացածներ են հայտնաբերվել։
Լրատվամիջոցները հայտնում են, որ փառատոնի ժամանակ զոհվել է մոտ 200 մարդ (տեղեկությունը պաշտոնապես չի հաստատվել)։ Տեսանյութում երևում է, որ փառատոնի ժամանակ մարդիկ չգիտեին, որ ՀԱՄԱՍ-ը ռազմական գործողություն է սկսել և պարում են հրթիռների տակ։
📌Վերջին տվյալներով՝ մեկ օրում Իսրայելում մահացել է ավելի քան 500 մարդ, իսկ 2000 մարդ գտնվում է հիվանդանոցներում։
ՌԴ-ի, Բելառուսի, Ղրղզստանի և Տաջիկստանի խաղաղապահ ստորաբաժանումները ՀԱՊԿ «Անխորտակելի եղբայրություն-2023» զորավարժությունների շրջանակում սկսել են մարզվել Ղրղզստանի «Էդելվայս» զորավարժարանում, հայտնում է Բելառուսի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը։
📌 Հայաստանը հրաժարվել է մասնակցել զորավարժություններին:
Առաջիկա երկու օրերին Իսրայելում դասերը կչեղարկվեն
Իսրայելի ներքին ճակատի հրամանատարությունը կարգադրել է ամբողջ երկրի դպրոցներում չեղարկել բոլոր դասերը առաջիկա երկու օրը, հայտնում է Haaretz թերթը։
Ստեփանակերտի մերձակայքում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով տուժած ևս 5 հիվանդ ուղարկվել է արտերկիր բուժման։
«Նրանք բոլորն անչափահասներ են»,– նշում են առողջապահության նախարարությունից։
Հիվանդները տեղափոխվում են ԱՄՆ և Բելգիա, հայտնում են գերատեսչությունից։
❗️Իսրայելում տուժած ՀՀ քաղաքացիներ չկան. ՀՀ ԱԳՆ
Իսրայելի հարավային շրջաններում զարգացումների հետևանքով տուժածների շրջանում ՀՀ քաղաքացիների առկայության մասին տեղեկություններ այս պահին չկան: Տեղեկությունը հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը։
«Հայկական հաստատությունները նույնպես վնասներ չեն կրել: Ըստ անհրաժեշտության, հանդես կգանք լրացուցիչ հաղորդագրությամբ»,– նշված է խոսնակի հայտարարության մեջ:
Ալիևը հայտարարել է, որ հնարավոր է Վրաստանում Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ երկկողմ և եռակողմ բանակցություններ անցկացնել:
Այս մասին նա հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հետ համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ։
«Վրաստանը պատրաստ է, իսկ եթե իր համաձայնությունը տա նաև Հայաստանը, ապա մենք համապատասխան կառույցների աջակցությամբ անմիջապես կսկսենք երկկողմ և եռակողմ ձևաչափերով հանդիպումների անցկացումը»,– ասել է Ալիևը:
📌Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին հույս ունի, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը մոտ ժամանակներս կկնքեն խաղաղության համաձայնագիր:
Այս մասին Ղարիբաշվիլին հայտարարել է Վրաստանում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ համատեղ ճեպազրույցի ժամանակ:
Լուսանկարներում Գազայի հատվածի Խան Յունիս քաղաքի մզկիթն է, որն ավերվել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի հրթիռակոծությունից:
Տեսանյութերում Իսրայելի Աշկելոն քաղաքի սինագոգն է, որին Գազայի հատվածից արձակված հրթիռն է հարվածել: